Quantcast
Channel: Mistrz katalogowania – VipSeo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 17

Kancelaria notarialna – komu powierzyć nasze problemy?

0
0

W Polsce zatrudnienie się w kancelarii notarialnej należy do bardzo prestiżowych zawodów, ponieważ bynajmniej nie mamy do czynienia jedynie z – jak to się zazwyczaj mówi – jednostką, jakiej mogą zaufać komórki społeczne, lecz także kimś, kto świetnie rozeznaje się w złożoności kodeksów i przepisów. Notariusz powinien dbać o interesy swoich Zleceniodawców i dbać o wszystkich najlepiej jak potrafi. Najważniejsze zagadnienie – jakie zagadnienia zawierzymy kancelarii notarialnej i co z kosztami? Przed wami krótki opis dotyczący notariuszy w Polsce.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Jeśli wierzyć legendom – notariat u nas miał narodzić się w XII wieku, czego mają dowodzić nadania królewskie z okresu Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do nominowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy znany polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został wykonany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się stale po 1309 r. Notariat polski przybrał na znaczeniu głównie w XIV wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Krzyżakami procesy zobowiązujące do przedstawienia niepodważalnych dokumentów oraz pozostałych świadectw notarialnych. Równolegle w tamtych czasach obowiązywały już statuty synodalne, regulujące działalność notariuszy.

Przez lata notariat porządnie rozkwitł, a bardzo ważną rolę odgrywał też podczas zaborów, tj. na przestrzeni niemal 124 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, minęło piętnaście lat zanim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Zaczęto je stosować w kolejnym roku, ale II wojna światowa oraz czasy powojenne dostatecznie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. W czasach PRL, notariusze byli urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, m.in. redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odmieniło się 14 lutego 1991 roku, kiedy to polski Sejm RP podjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

  • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

  • prawa i obowiązki notariuszy

  • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

  • zasady nadzoru nad notariatem

  • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

  • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

  • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

  • zasady dokonywania czynności notarialnych

  • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

  • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

  • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Kilkukrotnie modyfikowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – obejmuje pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w naszym kraju będzie ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – na kogo postawić i co załatwimy?

Doświadczony notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, lecz przede wszystkim, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego kluczowym celem stało się dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych Klientów , dlatego też w czasie swoich działań powinien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Pracownik notarialny to też podmiot, któremu Kontrahenci ujawniają własne tajemnice oraz kłopoty , zatem jedną z najważniejszych cech, którą powinna zapewniać świetna kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Dla niektórych będzie to oczywiste, lecz warto wybadać, czy notariusz, któremu zamierzamy przekazać istotne dla nas sprawy, ma regularnie poszerzaną, branżową wiedzę. Sprawdźmy też, czy kancelaria notarialna gwarantuje nam zabezpieczenie wszystkich kwestii związanych z transakcją. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym bez większych obaw umieścimy istotne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Odpowiemy teraz na jedno z kluczowych pytań. Jakie czynności notarialne załatwią Państwo w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – które dokumenty będą niezbędne oraz jak przebiegać będzie sprawa zakupu mieszkania z wykorzystaniem kancelarii notarialnej. Nie mamy tutaj specjalnie wyjścia, albowiem przeniesienie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Stanowczo więcej istotnych zaświadczeń musi do kancelarii notarialnej przesłać ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. W przypadku kupującego, jest to dość nieduża lista, na której znajdują się pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP oraz ewentualnie poświadczenia z banku, określające wysokość kredytu, jaki wzięliśmy, aby zrealizować nasze marzenia o zakupie nieruchomości.

W przypadku sprzedającego – jest tego sporo, a zatem najlepszym wyjściem będzie po prostu przepytanie notariusza. Od wyjaśnienia zawiłości związanych z dokumentami powinno się tutaj zacząć. Do najistotniejszych dokumentów możemy zaliczyć: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz musi sporządzić akty i dokumenty tak, aby były one jasne i zrozumiałe dla analizowanych stron. Przypilnowanie, żeby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/

Artykuł Kancelaria notarialna – komu powierzyć nasze problemy? pochodzi z serwisu VipSeo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 17

Latest Images

Trending Articles